Radosna improwizacja

– To jest otwieranie drzwi – tak dr hab. Grzegorz Nagórski określił prezentacje i warsztaty improwizacji jazzowej, które odbyły się w Koninie 22 maja 2019 r. Udział wzięli w nich uczniowie szkół muzycznych II stopnia z Poznania, Kutna i Konina.

To były V Makroregionalne Prezentacje i Warsztaty Improwizacji Jazzowej. Ich organizatorka, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie, zaprosiła uczniów szkół muzycznych II stopnia, w szczególności tych szkół, w których kształci się młodzież w zakresie jazzu. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowało dwanaścioro muzyków, wśród których byli saksofoniści, pianiści, gitarzyści i klarneciści. Ich prezentacjom towarzyszyła sekcja, złożona z wykładowców kierunku jazzowego konińskiej PSM. Po części prezentacyjnej (konkursowej) uczestnicy wzięli udział w wykładach i warsztatach, które poprowadzili jurorzy.

Młodych muzyków oceniało (oraz dzieliło się wiedzą i umiejętnościami) jury: dr hab. Grzegorz Nagórski z Akademii Muzycznej w Katowicach, dr hab. Katarzyna Stroińska-Sieranat z AM w Poznaniu, dr Maurycy Wójciński z AM we Wrocławiu i Paweł Zielak z PSM w Koninie.

Jury przyznało:

I miejsce – Krzysztofowi Szymenderskiemu (gitara elektryczna) z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Poznaniu, uczniowi Witolda Żuromskiego

II miejsce – Wojciechowi Olińskiemu (gitara elektryczna) z PSM I i II st. w Koninie, uczniowi Michała Kaczmarczyka

III miejsce – Katarzynie Schmidt-Przeździeckiej (gitara basowa) z POSM II st. w Poznaniu, uczennicy Zbigniewa Wrombla

I wyróżnienie – Tomaszowi Rassekowi (saksofon tenorowy) z POSM II st. w Poznaniu, uczniowi Jarosława Wachowiaka

II wyróżnienie – Rafałowi Jakubowskiemu (saksofon) z PSM w Koninie, uczniowi Pawła Zielaka.

Grzegorz Nagórski, przewodniczący jury, komentując prezentacje młodych jazzmanów powiedział m.in.: – Błysnęli! Przede wszystkim tym, że są. Zawirowania w naszej edukacji muzycznej spowodowały, że jazz jest w szkołach muzycznych źle widziany. Konin i jeszcze parę miejsc, także te dzisiejsze prezentacje i warsztaty improwizacji jazzowej, to jest otwieranie drzwi tym, którzy niekoniecznie chcieliby kształcić się jedynie klasycznie. Poziom prezentacji? To jeszcze bardzo młodzi muzycy. Widzę u nich ogromny potencjał. Ale sprawa z tak młodymi ludźmi jest delikatna. Moje pedagogiczne doświadczenie wskazuje, że ci, którzy dzisiaj nie otrzymali nagród czy wyróżnień, wręcz wypadli słabo, za pół roku mogą błyszczeć. Widziałem u wielu ogromne skoncentrowanie, uwagę. To oznacza, że ta muzyka jest dla nich ważna. Kilkoro z nich widziałbym w mojej Akademii Muzycznej, bo czuć w ich prezentacjach timing, dobre brzmienie. Słychać też fascynacje, uśmiech z dobrze zagranej frazy. I dobrze, bo najważniejsze by każdy występ był świętem, by grając, czuć się szczęśliwym.

W koncercie laureatów bardzo dobre wrażenie pozostawiła Katarzyna Schmidt-Przeździecka, wykonując na gitarze basowej kompozycję Charlie Parkera i Milesa Davisa Donna Lee. Wojtek Oliński na gitarze elektrycznej elegancko zagrał Joe Hendersona Recorda-me. Najwięcej emocji i energii przekazał słuchaczom Krzysztof Szymanderski, grając na gitarze elektrycznej utwór Charlie Parkera Segment.

V Makroregionalne Prezentacje i Warsztaty Improwizacji Jazzowej były pierwszą odsłoną tegorocznego 26. Jazz Festival Jazzonalia. Organizatorem prezentacji i warsztatów była PSM I i II st. w Koninie, współorganizatorem Centrum Edukacji Artystycznej Region Wielkopolski, partnerami: Miasto Konin, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Konińska Fundacja Kultury. Nagrody dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatu Konińskiego.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Marika Sypniewska i Marcin Oliński

« of 2 »