Porównania Filmowe z Szykiem

Wielkopolskie Porównania Filmowe – Warsztat! tym razem gościły w Koninie (6 kwietnia 2019). W Konińskim Domu Kultury zawodowi twórcy filmowi dyskutowali z młodymi twórcami nieprofesjonalnymi nad pokazanymi przez nich filmami. Przy tej okazji odbyła się też premiera filmu dokumentalnego o Józefie Szyku, współzałożycielu w 1973 roku Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie.

Warsztat!

czyli Wielkopolskie Porównania Filmowe – to przegląd nieprofesjonalnej twórczości filmowej. Ich organizatorem są Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, które współpracując z Konińskim Domem Kultury w Koninie, stworzyły w tym roku kolejną możliwość twórcom nieprofesjonalnym pokazania swoich najnowszych produkcji oraz zgłoszenia ponownie filmów niezakwalifikowanych w ubiegłym roku.
W regulaminie Warsztatu! czytamy, że Wielkopolskie Porównania Filmowe „Odbywają się w formie warsztatowej analizy operatorsko-reżyserskiej prowadzonej przez jurorów – profesjonalnych twórców filmowych, poprzedzonej projekcją danego filmu”. Ze zgłoszonych filmów organizatorzy do omówieni warsztatowych wybierają 10, zastrzegając, że nie są to ani filmy najlepsze, ani też najgorsze. Są to filmy, które mają „coś” do dyskusji. Jak usłyszeliśmy w czasie warsztatów: – My was chcemy namówić, żeby jeszcze te filmy „podciągnąć” artystycznie i technicznie. Czy twórcy z omówienia, analizy ich filmów skorzystają, to już inna sprawa. Ba, może się nawet okazać, że my wcale nie mieliśmy racji, tylko twórca. Ważne jest, by nad każdym obrazem odbywała się burza mózgów.

Warsztat! kończy się przyznaniem najciekawszym twórcom nagrody. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku jedną z głównych nagród Wielkopolskich Porównań Filmowych otrzymali Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa z AKF Muza w Koninie za film „Republika Gosławicka”. Dwa lata wcześniej ich film „To był piękny zakład” został przyjęty do analizy, a zespół realizatorów (powiększony o Jakuba Ratajczaka i Pawła Michalskiego) nagrodzono książkami. Opiekunem merytorycznym i artystycznym młodych twórców był Andrzej Moś, filmowiec, animator AKF Muza i instruktor ds. filmu w Konińskim Domu Kultury.

Warsztat! ruszył w teren

– Bardzo się cieszę, że Wielkopolskie Porównania Filmowe po latach ruszyły w teren. Ostatnio impreza odbywała się tylko w Poznaniu. Obecny Warsztat! jest nawiązaniem do tradycji, ponieważ kilkanaście edycji Porównań odbywało się w innymi mieście Wielkopolski, również w naszym regionie, między innymi w Kole czy Władysławowie – mówił Andrzej Moś, instruktor Amatorskiego Klubu Filmowego ,,Muza” w Konińskim Domu Kultury. – Jako współorganizator cieszę się, że wśród uczestników, którzy przyjechali na warsztaty, była znacząca grupa młodych autorów, uczniów poznańskich szkół.

Życzliwa analiza

warsztatowa w tym roku była domeną reżysera i operatora Petro Aleksowskiego (zdjęcia do filmów m.in. Patryka Vegi) oraz Filipa Kovčina, reżysera, montażysty, superwizora postprodukcji, wydawcy i dziennikarza kwartalnika FilmPRO. To oni na tegoroczną imprezę wybrali po burzliwych obradach (czego nie ukrywali) 10 z nadesłanych 22 filmów (44 autorów): 
Dar (A) – realizacja Joanna Trejter
Kreda – realizacja Gabriela Boroń
Ksygzywygzy – realizacja Pracownia Filmowa CK Zamek
Memento – realizacja Paweł Pachulski
Miłość mówi – realizacja Nadia Maciejewska, Marta Tyksińska, Jagoda Wermajster, Natalia Wróbel
Nie do pary (A) – realizacja Alicja Bartkowiak, Julia Dawidowska, Natalia Kubiak, Marta Kubik
Per anima ad astra (A) – realizacja Joanna Trejter
Uśmiech – realizacja Aleksander Stęcel 
Z pasją się nie dyskutuje  – realizacja Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa
Złoty chłopak – realizacja Marta Kuffel, Joanna Szymańska.

Wyróżnienia

(po 500 zł) otrzymały filmy:
– Per anima ad astra (A) – realizacja Joanna Trejter: za udane połączenie czterech sztuk: filmu, animacji, malarstwa i muzyki
– Uśmiech – realizacja Aleksander Stęcel: za odwagę podjęcia ważnego dla naszej przyszłości tematu.
Nagrodami głównymi

(po 1000 zł) uhonorowano autorów filmów:
– Memento – realizacja Paweł Pachulski (z Konina): za filmową odwagę poruszenia tematu nieco spalonego przez polityków, a będącego w sercach każdego z nas
– Kreda – realizacja Gabriela Boroń: za stworzenie filmu dobrego scenariuszowo, aktorsko, zdjęciowo i reżysersko.
Nagrodę dla najmłodszych uczestników imprezy otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 55 i Szkoły Podstawowej nr 78 w Poznaniu.
Koniński Dom Kultury Nagrodę Specjalną przyznał autorom filmu: ,,Nie śpię, BO TRZYMAM KREDENS” w reżyserii  Delfina Łakatosza i Marcina Murenia.
Wszystkie nagrody (oprócz ostatniej) zostały ufundowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

„Z pasją się nie dyskutuje”

tak zatytułowany był film młodych twórców z AKF „Muza” w Konińskim Domu Kultury, który na Wielkopolskich Porównaniach Filmowych był filmem poddanym analizie warsztatowej i dla którego Porównania stały się także doskonałą okazją do jego premiery. Twórcami dokumentu są Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Przy filmie pracowali też Tomasz Korytkowski, Paweł Michalski i Jakub Ratajczyk. Opiekę artystyczną sprawował Andrzej Moś, instruktor AKF ,,Muza” i pomysłodawca dokumentu.

Bohater filmu, Józef Szyk (1941-2014), był współzałożycielem w 1973 roku Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie, aktywnym członkiem „Muzy” w pionierskim okresie działalności klubu. To w tym czasie (1975 rok) powstał film „Urodzony w niedzielę” – pierwsza animacja lalkowa zrealizowana w Koninie. Oprócz filmu pasją Józefa Szyka były sztuki plastyczne. Pozostawił po sobie wiele obrazów, grafik i medali okolicznościowych. Jego plastyczne, wszechstronne uzdolnienia „odkryto” w FUGO (Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego), gdzie był zatrudniony na etacie plastyka zakładowego.

Warto robić filmy dokumentalne

– mówi Andrzej Moś. – Dopóki mamy wpływ na rzeczywistość, której jesteśmy świadkami, nawet proste „historyczne notacje” są bardzo cenne. Szukajmy partnerów, przyjaciół, dzięki którym możemy zrealizować projekt – mówił podczas premiery Andrzej Moś. – Dziękuję wszystkim, którzy wystąpili w filmie i udostępnili dokumenty związane z Józefem Szykiem. Taką kopalnią było rodzinne archiwum Szyków z bogatymi zbiorami dzieł malarskich i graficznych. Klimat tego filmu tworzą między innymi archiwalne filmy amatorskie, rodzinne nagrania, pierwsze animacje Józka.

Produkcja tego filmu zaczęła się… 6 lat temu. To wtedy, przy okazji realizacji (z Tristanem Tomczakiem) dokumentu „Filmowa Kronika Muzy”, zarejestrowany został wywiad z Józefem Szykiem (który zmarł rok później), dzisiaj stanowiący podstawę „Z pasją się nie dyskutuje”. Jak twierdzi Moś: – Dzięki temu filmowi sprzed 6 lat dysponujemy materiałem, który może posłużyć również do następnych produkcji dokumentalnych.

Józefa Szyka w filmie wspominają jego najbliżsi: żona Mirosława (której słowa stały się tytułem filmu), syn Waldemar oraz koledzy z AKF Muza: Antoni Cieślak, Czesław Rakowicz, Antoni Sieńkowski, Bolesław Sikorski i Andrzej Moś, a także Aleksandra Jurgielewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, która przypomniała wystawę prac Józefa Szyka czy jego koncerty.

Ostatni nabój

Wyjątkowym momentem filmu jest rekonstrukcja krótkiego, 13-sekundowego zaledwie, fragmentu animowanego westernu „Ostatni nabój”, nad którym Józef Szyk pracował ponad 30 lat temu, ale projektu nigdy nie ukończył. Autorzy wykorzystali zachowane szkice i rysunki na foliach. Ale

to nie koniec pracy

nad filmem „Z pasją się nie dyskutuje”. Tak przynajmniej wynika z analizy warsztatowej. Jak przyznaje Andrzej Moś: – Analiza warsztatowa pokazała, że film może być lepszy po usunięciu kilku ułomności między innymi konstrukcyjnych, związanych z korekcją kolorów czy wreszcie wyeliminowaniu drobnych błędów typu lampa wychodząca zza głowy rozmówcy czy rażąca swą bielą biała serweta. Są, oczywiście, ograniczenia, bo – przypomnę – film realizowano sześć lat, zatem niektórych bohaterów już między nami nie ma, inni są w stanie uniemożliwiającym stanięcie przed kamerą. Budującym jest, że w czasie analizy nasi twórcy byli już partnerami dla Petro Aleksowskiego i Filipa Kovčina. Jasiu Bobrowski i Seba Wałęsa wiedzą już o wielu problemach, a jeśli uznani twórcy tę ich wiedzę, albo lepiej przeczucia, potwierdzili i dodali jeszcze kilka cennych uwag i wskazówek, to nie dziwi deklaracja chłopaków: popracujemy jeszcze nad tym filmem, żeby podnieść jego rangę artystyczną.

Ten film jest dla nas bezcenny

– mówił po premierze syn Józefa Szyka, Waldemar. – Jesteśmy zachwyceni i wszyscy bardzo mocno wzruszeni. Piotr Korytkowski, prezydent Konina, dodawał: – Gratuluję twórcom tego dzieła. Cieszę się, że w Konińskim Domu Kultury jest tak prężnie działający klub filmowy, który uwiecznia ważne dla miasta momenty i postaci.

Na premierę dokumentu „Z pasją się nie dyskutuje” przyszło mnóstwo widzów, szczelnie wypełniając Strefę K KDK. Z przyjemnością wśród gości zauważyliśmy m.in. Mirosławę Sykową wraz z synem Waldemarem i wnuczkami, Piotra Rybczyńskiego – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Konina, Bożenę Rakowiczową, weteranów z AKF „Muza: Antoniego Sieńkowskiego, Antoniego Cieślaka, Roberta Olejnika, Janusza Koprowskiego i Janusza Świnarskiego, fotografików: Ryszarda Fórmanka i Tadeusza Topolskiego, Pawła Pachulskiego – filmowca dokumentalistę, Grupę słuchaczy z Konińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz twórców i animatorów poznańskich: Janusza Piwowarskiego z CK Zamek i Władysława Nielipińskiego z WBPiCAK. Przemknął nam Andrzej Majewski – prezes Konińskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Aleksandra Jurgielewicz i Jerzy Łojko z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Była także Paulina Pachulska, dyrektor OKFA (film „Z pasją się nie dyskutuje” został zgłoszony do tegorocznej 63. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA). Byli, oczywiście, twórcy: Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa oraz Paweł Michalski, Tomasz Korytkowski i Tristan Tomczak.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik

« of 3 »