Dwoma koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina rozpocznie się w Koninie, w najbliższy piątek, 18 listopada 2022 r., XVIII Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Wykonawcami koncertów f-moll op. 21 i E-moll op. 11 będą profesor Paweł Zawadzki i kwartet z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Początek koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie zaplanowano na godzinę 18.00. Profesor Paweł Zawadzki jest wrocławskim pianistą. Występował na estradach filharmonii, wykonując koncerty fortepianowe pod batutą takich dyrygentów, jak: Tadeusz Strugała, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Eugene Tzigane, Giancarlo de Lorenzo, Kai Baumann, Lee Hong-Jin, Alexiei Vasiliev, Massimiliano Caldi, Juan Cantarell. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Turcji, Finlandii, Danii, Szkocji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Białorusi, Korei Południowej i Australii. Dokonał też licznych nagrań dla radia i telewizji, na koncie ma wydane płyty kompaktowe z utworami Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, nagrane dla firmy Selene. W Koninie dwa koncerty Chopina wykona z NFM Ensemble, koncertującym regularnie od 2011 roku i prezentującym dzieła przede wszystkim muzyki kameralnej. Ważnym elementem pracy zespołu jest działalność edukacyjna, skierowana do dzieci i młodzieży. W skład zespołu wchodzą koncertmistrzowie i liderzy Filharmonii Wrocławskiej.
Tego samego dnia, ale kilka godzin wcześniej, rozpoczną się przesłuchiwania festiwalowe. W tym roku o laur ubiegać się będzie sześcioro młodych pianistów, zaproszonych przez organizatorów: Józef Domżał – student pierwszego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały), Mateusz Dubiel – uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej (klasa Anny Skarbowskiej i prof. Mirosława Herbowskiego), Yehuda Prokopowicz – uczeń PSM im. W. Żeleńskiego w Krakowie (w klasie prof. Stefana Wojtasa), Zuzanna Sejbuk – uczennica POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie (w klasie Olgi Łazarskiej), Marianna Sereda – studentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo) i Anna Urzędowska – uczennica PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie (w klasie prof. Stefana Wojtasa).
Andrzej Wójciński, dyrektor artystyczny Festiwalu zauważył, „że w dotychczasowych edycjach naszego Festiwalu wystąpiła już ponad setka młodych pianistów (103), a z tymi, których zobaczymy i usłyszymy dziś i jutro – stu dziewięciu! Należy tu niezwłocznie dodać, że do udziału w Festiwalu zapraszani są co roku najlepsi z najlepszych – młodzi pianiści już utytułowani i nagradzani w prestiżowych konkursach krajowych i międzynarodowych”. Wśród nich było późniejszych, wylicza A. Wójciński, „trzech półfinalistów i jeden finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz zwycięzca Wielkiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie”.
Przesłuchania pianistów trwać będą dwa dni (18-19 listopada). Każdy ma do wykonania obszerny repertuar. Ich interpretacje dzieł Chopina oceniać będzie jury: prof. Joanna Domańska – prowadząca klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach (przewodnicząca jury), Andrzej Wójciński – pianista, kompozytor i pedagog w PSM I i II st. w Koninie i prof. Paweł Zawadzki – pianista i pedagog, prowadzący klasy fortepianu we wrocławskiej Akademii Muzycznej i PSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego.
W czasie Festiwalu z wykładem, zatytułowanym „Preludia op. 1 Karola Szymanowskiego”, wystąpi (19 listopada, godz. 10.00) prof. Joanna Domańska. „Temat wykładu prof. Joanny Domańskiej łączy Chopina z Szymanowskim, co jest być może oczywiste, ale rzadko się na ten temat mówi – twierdzi Krzysztof Pydyński, członek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. – Wydaje się, że zbyt mało w twórczości Karola Szymanowskiego dostrzegamy paraleli czy kontynuacji wątków Chopinowskich”. Prof. Domańska jest wybitną interpretatorką dzieł Karola Szymanowskiego. Nagrała większość jego utworów fortepianowych, włącznie z muzyką do baletu „Harnasie” w opracowaniu G. Bacewicz (z A. Tatarskim). Nagrania te były wielokrotnie nominowane do Nagrody „Fryderyk”, natomiast płyta zawierająca III Sonatę op. 36 uzyskała również prestiżową nagrodę „Pizzicato Supersonic”. Przypomnijmy, że w październiki bieżącego roku mieliśmy przyjemność wysłuchania, w konińskiej PSM, jej transkrypcji (i wykonania wespół z Magdaleną Lisak) baletu „Harnasie” na dwa fortepiany.
XVIII Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych” zakończy, tradycyjnie, koncert laureatów. Ten Wieczór w Blasku Świec odbędzie się, jak wszystkie pozostałe wydarzenia festiwalowe, w sali koncertowej PSM I i II stopnia w Koninie. Dodajmy, że organizatorami Festiwalu są Koło Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina i Konińska Fundacja Kultury; partnerami: Zarząd TiFC w Warszawie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, CKiS w Koninie i PSM I i II st. w Koninie. Festiwal współfinansują samorządy Województwa Wielkopolskiego, Konina, powiatu konińskiego i gmin: Golina, Sompolno, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto, Kazimierz Biskupi; sponsorami są też spółki samorządowe, firmy prywatne i banki.
I jeszcze dwa przypomnienia: Fryderyk Chopin bawił w Żychlinie w 1829 roku na weselu dwóch par – Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego oraz Anieli Kurnatowskiej i Wojciecha Gałczyńskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Andrzej Wójciński, ówczesny dyrektor konińskiej PSM, zaproponował zorganizowanie festiwalu pianistycznego. Pierwszy Festiwal „Chopinowskie Interpretacje Młodych” odbył się 19-20 listopada 2004 roku. Nagrodę Główną otrzymała wówczas Katarzyna Wasiak.
Andrzej Dusza