Miło nam poinformować, że film „Miasto młodych buntowników”, dokument zrealizowany przez Zdzisława Siwika, konińskiego twórcę i Krzysztofa Marka Nowaka, otrzymał I Nagrodę w kategorii film dokumentalny fabularyzowany na XXXVII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF NIEPOKALANA 2022 w Józefowie (koło Otwocka).
Film zrealizowany przez Z. Siwika i K.M. Nowaka (obydwaj są autorami scenariusza) jest cennym dokumentem przypominającym strajk dzieci wrzesińskich w 1901 roku. Jego premiera odbyła się w czerwcu br. we Wrzesińskim Ośrodku Kultury (więcej o tym filmie i twórcach na http://epiqe.iqhs.pl//kfk/aktualnosci/miasto-mlodych-buntownikow/.
KSF NIEPOKALANA 2022 odbył się 16-18 września. Jury: ks. Ryszard Gołąbek SAC – medioznawca, przewodniczący jury, Krzysztof Tadej – reżyser filmowy, Romuald Wierzbicki – reżyser filmowy, Eugeniusz Jachym – aktor, reżyser filmowy, Dagmara Furgał – reżyser filmowy i Aneta Barcik – mgr muzyki, obejrzało i oceniło kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i teledysków, przyznając nagrody w siedmiu kategoriach. Film „Miasto młodych buntowników” otrzymał I Nagrodę w kategorii film dokumentalny fabularyzowany. Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało: „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Zdzisława Siwika i Krzysztofa Marka Nowaka to znakomicie zrealizowany film dokumentalny fabularyzowany o strajku polskich dzieci we Wrześni w 1901 roku, które protestowały przeciwko wprowadzeniu przez pruskie władze nakazu nauczania religii katolickiej w języku niemieckim. Autorzy filmu w interesujący sposób opowiadają o tych, tak niezwykle ważnych wydarzeniach w dziejach Polski. Na uwagę zasługuje wykorzystanie unikatowego nagrania dźwiękowego z 1961 roku ze wspomnieniami jednej z uczestniczek protestu oraz wspomnienie o miejscowości Miłosław, gdzie odbywał się podobny strajk, a miejscowość ta nie przebiła się do ogólnej świadomości Polaków”.
Dodajmy, że GRAND PRIX festiwalu otrzymał film „Powołany”, dokument fabularyzowany, w reżyserii Jana Sobierajskiego (produkcja – Fundacja Filmowa Powołany). To film o sensie kapłaństwa; o ludziach, którzy przeżywali dramatyczne sytuacje w swoim życiu, ale się nawrócili i czynią dobro. To film o kolędowym spotkaniu kapłana z zamożną rodziną, podczas którego pada wiele agresywnych pytań i krytycznych stwierdzeń wobec Kościoła. W filmie w sposób bardzo ciekawy i interesujący zostały ukazane problemy wiary, a także kwestie dotyczące powołania kapłańskiego jak i misji każdego kapłana.
Andrzej Dusza