Jazz ponad granicami




W 2024 roku mija 20 lat, kiedy koncertem w Krzyżowej rozpoczęła działalność Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa. Ta współpraca przekształciła się w coroczne Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia. W roku jubileuszu zaplanowano koncerty w Polsce i Niemczech, do współpracy zaproszono muzyków z Polski i Niemiec, którzy wcześniej grali w big-bandzie.

Specjalnym gościem był profesor Bernhard Mergner. Był nie tylko solistą na prawie wszystkich koncertach, ale grano także jego trzy utwory: Impressinentando, Saudade Da Bahia, Nora a la plage. Z gości polskich wystąpili z orkiestrą Maurycy Wójciński i Adam Bławicki. W spotkaniach uczestniczyli także muzycy związani z big-bandem m.in. Jakub Lechki, Jan Chojnacki, prof. Piotr Wojtasik.

Część warsztatowa w Wolfenbüttel (miasto powiatowe w kraju związkowym Dolna Saksonia) przebiegła bardzo spokojnie i efektywnie pod okiem prof. Grzegorza Nagórskiego. Trudny, ale bardzo różnorodny program został bardzo dobrze przygotowany i na wszystkich koncertach wykonany na najwyższym poziome. Repertuar wzbogacony o wspomniane kompozycje Bernharda Mergnera, dopełniały nowości polskich kompozytorów, m.in. Mr Hornblot Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kompozycje Aleksandra Grzegorza Nagórskiego. Oprócz tego było dużo dobrej muzyki amerykańskiej. Koncerty w Niemczech zagrano w Nuestadt, Brunszwiku i Celle, w Polsce – we Wrocławiu i Pleszewie.

Koncerty polskie były finałem 20.Międzynarodwych Warsztatów Big-bandowych. Miały świetną, kompetentną publiczność, dobrą frekwencję. Na zakończenie w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie odbyły się warsztaty i panel dyskusyjny na temat wartości płynących z wieloletniej organizacji warsztatów i koncertów Polsko-Niemieckiej Młodzieżowej Orkiestry Jazzowej. A pozytywów jest wiele: budowanie dobrych relacji pomiędzy muzykami jazzowymi obu krajów, przełamywanie stereotypów, poznawanie kultury a przede wszystkim kultury muzycznej obu krajów, kreowanie ważnych wydarzeń artystycznych, tworzenie nowych kompozycji na ten piękny „instrument” jakim jest big-band.

Ogromne podziękowanie chciałbym złożyć Michaelowi Schuch i Majimbi Merner – najdłużej związanych z projektem osób. Bo to ich zaangażowanie i świadomość tworzenia ważnej sprawy bardzo ułatwiła zrealizowanie naszego Jubileuszu. A w Polsce ogromne podziękowanie na ręce Maurycego Wójcińskiego za koncert w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Warsztaty organizują od lat Rada Muzyczna Dolnej Saksonii, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie oraz Konińska Fundacja Kultury. W tym roku ogromne wsparcie otrzymaliśmy z Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Krzysztof Pydyński