„Filmowa kronika MUZY” jest dokumentalnym zapisem 40. lat działalności Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie. W Konińskim Domu Kultury, gdzie „Muza” wciąż działa, odbyła się 15 kwietnia br. prezentacja płyty z filmem, wydanej dzięki wsparciu Konińskiej Fundacji Kultury.
Premiera „Filmowej kroniki Muzy” odbyła się 30 listopada 2013 roku w KDK, w czasie uroczystego spotkania jubileuszowego byłych członków klubu. Przypomnijmy – to jeden z najstarszych klubów amatorskich w Wielkopolsce i jeden z najdłużej, nieprzerwanie działających klubów w kraju. 15 kwietnia br. w Strefie K, w czasie pofestiwalowego pokazu Multimedia Happy End, weteranom AKF „Muza” wręczono płyty z filmem, m.in. Mirze Szykowej, wdowie po Józefie Szyku, współzałożycielu „Muzy”, który zmarł w 2014 roku.
Klub narodził się w 1973 roku pod patronatem Domu Kultury Zagłębia Konińskiego, z inicjatywy m.in. Antoniego Sieńkowskiego i Józefa Szyka. Później patronem „Muzy” był Wojewódzki Dom Kultury a od 1988 roku do chwili obecnej klub działa w ramach Konińskiego Domu Kultury pod opieką artystyczną Andrzeja Mosia. Zachowane w archiwum AKF „Muza” taśmy 16 mm, m.in. pierwszy film dokumentalny „Ziemia przemian i przyszłości”, Koniński Serwis Filmowy i monografia Konina pt. „Z koniem w herbie”, stanowią w tej chwili unikatowy zapis historyczny miasta z lat 70-80. ubiegłego wieku. Filmografia „Muzy” liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, a filmowcy z Konina za swoje filmy otrzymali wiele nagród i wyróżnień na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. Wśród byłych członków klubu są również późniejsi absolwenci różnych kierunków szkół filmowych i artystycznych.
Producentem filmu jest Koniński Dom Kultury i Portal Regionalny LM w Koninie. Film powstał dzięki pomocy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Zenony Cyplik-Olejniczak, Antoniego Sieńkowskiego, Józefa Szyka, Franciszka Kupczyka, Zuzanny Janaszek-Maciaszek. W filmie wykorzystano fragmenty obrazów zrealizowanych w AKF „Muza” w latach 1973-2013 oraz fotografie z archiwum KDK. Wystąpili w nim: Antoni Sieńkowski, Józef Szyk, Andrzej Moś, Grzegorz Buciak, Wojciech Plamowski, Jacek Kowalski, Matylda Kawka, Zdzisław Siwik i Anna Czaplicka.
Produkcję płyty z „Filmową kroniką MUZY” sfinansowała Konińska Fundacja Kultury. Płyta zawiera również 5-minutowy suplement zrealizowany przez obecnych, młodych członków AKF „Muza”, w którym zawarta jest informacja o projektach realizowanych w klubie od listopada 2013 r. do chwili obecnej. Dzięki wsparciu Fundacji możliwe też było nabycie licencji do muzyki wykorzystanej na płycie.
– Wyprodukowanie płyty jest ważne dla konińskiego środowiska filmowego, bo to dodatkowa dokumentacja tego, co w tym środowisku przez lata zrobiliśmy. To utrwalenie historii oraz element promocji – mówi Andrzej Moś. – Płyta będzie rozpowszechniana wśród osób związanym z filmem amatorskim. Płyty z filmem zostały przekazane 9 kwietnia br., w celach promocji, uczestnikom warsztatów filmowych, odbywających się w ramach Wielkopolskich Porównań Filmowych w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu, mam nadzieję, ze trafia także do uczestników tegorocznego, już 62., Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie.
Dodajmy, że „Filmową kronikę MUZY” można też obejrzeć na YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=hz-4DMRksd4.
„Filmowa kronika MUZY” (2015, Full HD, 29’40”)
Scenariusz: Andrzej Moś
Realizacja i zdjęcia: Andrzej Moś, Tristan Tomczak
Montaż: Tristan Tomczak
Organizacja produkcji: Andrzej Moś
Opracowanie muzyczne: Krystian Weber
Opracowanie dźwiękowe: Przemysław Morawski
Współpraca realizatorska: Iza Bobrowska
Opracowanie materiałów archiwalnych i fotosy: Zdzisław Siwik
Reprodukcje: Andrzej Moś, Zdzisław Siwik
Produkcja:
Koniński Dom Kultury
Portal Regionalny LM w Koninie
Produkcja płyty DVD: Konińska Fundacja Kultury (2016 )