Klub Piłkarstwa Kobiecego Medyk Konin, fizyk dr hab. Andrzej Dragan i Koniński Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostali (31 maja 2019 r.) laureatami nagrody „Benedykta”, przyznawanej przez redakcję „Przeglądu Konińskiego”. „Benedykty” zostały wręczone po raz 22.
Kapituła „Przeglądu Konińskiego” przyznaje nagrody „Benedykta” za pracę, talent, pasję, oddanie na rzecz potrzebujących, wkład w rozwój Konina i regionu konińskiego oraz jego rozsławianie w kraju i zagranicą. Statuetki „Benedykta” otrzymują osoby, organizacje i instytucje. Na gali wręczenia „Benedyktów” w PSM I i II st. w Koninie, obecni byli m.in. poseł Tomasz Nowak, prezydent Konina Piotr Korytkowski i Wojciech Pluta-Plutowski, założyciel Grupy Konimpex, do której należy Wydawnictwo „Przegląd Koniński”.
W tym roku kapituła postanowiła uhonorować „Benedyktem” troje laureatów. Statuetki otrzymali:
Koniński Klub Piłkarstwa Kobiecego Medyk Konin
Medyk działa od 1984 roku. Jego założycielem i trenerem był Roman Jaszczak. Klub w 2014 roku sięgną po raz pierwszy po Mistrzostwo Polski; taką szansę ma również w tym roku, nadal pod wodzą trenera Jaszczaka. Z tego klubu wywodzi się wiele znakomitych zawodniczek, które grały w najlepszych polskich kobiecych zespołach piłkarskich i zagranicznych (Ewa Pajor po przejściu do Vfl Wolfsburg zdobyła ze swoim klubem Mistrzostwo Niemiec, została finalistką Ligi Mistrzyń oraz królową strzelczyń Bundesligi). Stanisław Piguła, redaktor naczelny „PK”, statuetkę „Benedykta” wręczył Romanowi Jaszczakowi i kapitan drużyny Anna Gawrońska. Prezes klubu i trener mówił m.in.: – Nic bym nie zrobił bez moich zawodniczek, bez trenerów, członków zarządu klubu. Razem udowodniliśmy, że futbol jest również dla pań. Im wszystkim dedykuję tę nagrodę.
Dr hab. Andrzej Dragan
jest fizykiem, usiłującym połączyć ogólną teorię względności z teorią kwantową. Urodził się w Koninie, tu skończył II Liceum, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Singapurze. Jego pasją było także komponowanie muzyki filmowej, jest jeszcze fotografia i film. W wydanej niedawno książce „Kwantechizm czyli klatka na ludzi” podzielił się swoją metodą pracy, którą zresztą sformułował Bertrand Russell w „Szkicach sceptycznych”: „Według tej doktryny jest rzeczą niepożądaną jest wierzyć jakiemuś twierdzeniu, gdy nie ma żadnej podstawy do przypuszczenia, że jest ono prawdziwe. Muszę naturalnie przyznać, że gdyby takie mniemanie stało się powszechne, przeistoczyłoby zupełnie nasze życie społeczne i nasz ustrój polityczny; ponieważ obydwa są idealne, musi to być policzone na jego niekorzyść. Zdaję sobie również sprawę z czegoś o wiele ważniejszego, a mianowicie z tego, że wpływałoby ono na zmniejszanie się dochodów wróżbitów, bookmacherów, biskupów i innych ludzi, żyjących z irracjonalnych nadziei tych, którzy nic nie uczynili, aby uzyskać szczęście na tym lub tamtym świecie”.
Statuetkę „Benedykta” wręczyła laureatowi Urszula Szatkowska, wiceprezes zarządu Wydawnictwa „Przegląd Koniński”. Andrzej Dragan mówił: – Cieszę się, że Konin o mnie nie zapomniał. W tej sali, pamiętam, nauczycieli muzyki torturowałem swoimi kompozycjami, ale po trzech latach zdezerterowałem, by zająć się pracą fizyczną.
Koniński Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
działa od 28 lat, skupia około 700 wolontariuszy, którzy swoją pracą przyczynili się do zaopatrzenia szpitali i przychodni w regionie w bardzo potrzebny sprzęt medyczny – przypomniał Wojciech Pluta-Plutowski, wręczając „Benedykta” szefowej sztabu Justynie Kałużyńskiej i jego koordynatorce Ewie Chalasz. Obydwu paniom asystowała grupa harcerzy, którzy licznie każdego roku zbierają pieniądze do puszek. Justyna Kałużyńska: – Nagrodę dedykuję tym, którzy 28 lat temu stworzyli i przez lata tworzyli Orkiestrę. Jesteśmy częścią polskiego i światowego ruchu, który cechują otwartość, pomoc, szacunek i zaufanie. Oby Orkiestra grała nieustannie i jeden dzień dłużej. Siema!
Według Piotra Korytkowskiego, prezydenta Konina: – Te nagrody są dla ludzi idących pod prąd, ale integrują i wskazują drogę.
Statuetki „Benedykta” zostały im wręczone podczas uroczystej gali w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. Swoimi występami uświetnili ją młodzi utalentowani muzycy: Bartosz Wódczak – uczeń czwartej klasy PSM I stopnia w klasie organów Hanny Buczkowskiej-Bartczak, Wiktor Kowalczyk z PSM II stopnia z pierwszej klasy klarnetu Pawła Susłyka (akompaniowała mu Teresa Kaczmarek) i Filip Pacześny, uczeń klasy pierwszej PSM II stopnia, w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej.
Andrzej Dusza
Zdjęcie: „Przegląd Koniński”