Andrzej Dragan z Fryderykiem

Andrzej Dragan, profesor nauk fizycznych, został laureatem Fryderyka, nagrody przyznanej przez Akademię Fonograficzną za reżyserię teledysku do utworu „Futurama 3 (fanserwis)”, wykonanego przez
Quebonafide.

Gala Muzyki Rozrywkowej, w czasie której artystom wręczono statuetki Fryderyków w piętnastu kategoriach, odbyła się 5 kwietnia 2025 w krakowskiej TAURON Arena. W kategorii Teledysk Roku Andrzej Dragan rywalizował z Darią Zawiałow i Mateuszem Dziekański, Daryą Zahorską, Michałem Sierakowskim i Moniką Brodką.

Andrzej Dragan urodził się i ukończył II Liceum w Koninie, był także uczniem konińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Studiował w Warszawie, w Amsterdamie, Oksfordzie i Lizbonie. Nagrodzony za najlepszą pracę magisterską z fizyki w Polsce przez Polskie Towarzystwo Fizyczne (2001), otrzymał stypendium Europejskiej Fundacji Nauki (2001, 2002), granty Komitetu Badań Naukowych (2002, 2003), Nagrodę dla Młodych Naukowców od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2003, 2004), stypendium Stay With Us od tygodnika „Polityka” (2004), Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej dla Wybitnych Naukowców (2010). Brał udział w konferencjach lub seminariach w Amsterdamie, Brisbane, Durbanie, Glasgow, Londynie, Madrycie, Mińsku, Monachium, Nottingham, Oksfordzie, Singapurze, St. Andrews, Warszawie, Waterloo i Tokio. Pracował w Imperial College London, University of Nottingham, obecnie pracuje jako adiunkt fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie również uzyskał habilitację (DSc) w 2015 r., jest także profesorem wizytującym na National University of Singapore. W swoich badaniach prof. Dragan zajmuje się m.in. ogólną teorią względności, relatywistyczną teorią informacji kwantowej i kwantową teorią pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Kwestiom tym poświęcił kilkadziesiąt publikacji.

Aktywność zawodowa prof. Dragana wykracza poza dziedzinę fizyki – zajmuje się także twórczością fotograficzną i filmową. W przeszłości był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorsko-muzycznych. Fotografią zajmuje się od 2003 roku. Publikował swoje prace w magazynach i książkach w 12 krajach, w tym w Luzer’s „200 Best Ad Photographers Worldwide” (2006). Nagrodzony na festiwalu reklamowym KTR wielokrotnie złotymi i srebrnymi medalami, nominowany do nagrody Cannes Lion na Festiwalu w Cannes (2006). Ma na swoim koncie Srebrny medal w Corbis Photography Awards (2007), złoty medal na Golden Drum Festival (2007), brązowy medal w Epica Awards (2007). Trzecia nagroda w Pilsner Uruquell Contest (2007). Fotograf Roku 2007 (Digital Camera Magazine, Wielka Brytania), Srebrny medal w International Photography Masters Cup London (2010). Współpracował z renomowanymi agencjami reklamowymi i fotograficznymi we Florencji, Dubaju, Frankfurtu, Londynie i w Brazylii dla takich marek jak Amnesty International, Arkadia, Axura, Channel 4, Converse, Energizer, PETA, Playstation, Police, Polpharma, Radio Eska i Xbox.

W 2014 roku A. Dragan założył studio produkcji filmowej Weird. Premierowa produkcja otrzymała nagrodę Golden Sword za najlepszą pracę na festiwalu reklam KTR (2014) oraz nagrody Best in Show i Best CGI od Creative Review (2014). Weird wyprodukował też teledyski dla Behemoth i Hani Rani. Reżyseria teledysku do utworu Futurama 3 (fanserwis), wykonanego przez Quebonafide, została w 2025 roku nagrodzona Fryderykiem w kategorii Teledysk Roku.

Przy okazji Fryderyka dla Andrzeja Dragana warto zauważyć, że pochodzący z Konina artyści byli zauważeni także podczas wręczania Fryderyków na Gali Muzyki Klasycznej (30 marca w imponującej akustyką siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach). Miłośnicy muzyki organowej mieli okazję usłyszeć, jak pod palcami Dariusza Przybylskiego brzmią organy NOSPR-u, złożone z blisko ośmiu tysięcy piszczałek, na których kompozytor przedstawił prawykonanie swojego solowego utwory Stone Toccata II. Dodajmy, że Dariusz Przybylski w 2018 roku otrzymał Fryderyka 2018 za album „Already It Is Dusk” (Requiem Records).

Tego wieczoru zauważyliśmy także Pawła Cala, waltornistę solistę NOSPR. Orkiestra pod dyrekcją Michała Nesterowicza towarzyszyła Mateuszowi Smoczyńskiemu, skrzypkowi, członkowi Atom String Quartet, który na finał gali wykonał trzecią część swojego koncertu skrzypcowego Adam’s Apple.

Andrzej Dusza