Przybylski i Muzyka Naszych Czasów

Z muzyki komercyjnej najbardziej mnie wciągającą jest twórczość Björk, bo każda jej kompozycja jest inna i świetnie skonstruowana – tak mówił Dariusz Przybylski, organista i kompozytor muzyki współczesnej, uczniom szkół muzycznych, którzy wzięli udział w Wielkopolskim Konkursie wiedzy o życiu i twórczości… Dariusza Przybylskiego.

Konkurs zorganizowała 11 marca 2024 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Koninie. Dlaczego „o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego”? – Bo chociaż to kompozytor młody, ma już bardzo duży dorobek artystyczny, wysoko w świecie ceniony – to po pierwsze, a po drugie – jest absolwentem naszej szkoły, która w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie działalności – wyjaśniał Krzysztof Pydyński, dyrektor konińskiej PSM. Koordynatorką i pomysłodawczynią konkursu była Katarzyna Broj.

Dariusz Przybylski absolwentem PSM II st., w klasie organów Hanny Buczkowskiej, został w 2003 roku. Pięć lat później ukończył z wyróżnieniem oraz medalem Magna cum Laude Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji Marcina Błażewicza i klasie organów Andrzeja Chorosińskiego. W latach 2006-07 studiował w Hochschule für Musik w Kolonii, kompozycję u Yorka Höllera, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta, instrumentację u Krzysztofa Meyera i organy u Johannesa Gefferta, jako stypendysta programu Socrates/Erasmus. Lista miejsc i osób u których się kształcił, jakie nagrody zdobył uczestnicząc w konkursach organowych i kompozytorskich krajowych i zagranicznych jest długa (szczegóły znaleźć można choćby na https://chopin.edu.pl/pracownicy/92_dariusz-przybylski ). W roku 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w UMFC oraz ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe (Solistenklasse/Konzertexam) w klasie kompozycji Wolfganga Rihma w Hochschule für Musik Karlsruhe. Od 2008 roku wykłada w macierzystej uczelni, na której w roku 2012 został wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (kadencje 2012–2016 i 2016–2020). W 2009 wykładał gościnnie w Stambule, w 2011 w Rzymie i Cuneo, a w roku akademickim 2010/11 prowadził klasę kompozycji w Keimyung University w Daegu, Korea Południowa. Do tego trzeba dodać liczne koncerty organowe w wielu miastach Polski i za granicą oraz nagrania fonograficzne, m.in. w roku 2010 ukazała się monograficzna płyta Dariusza Przybylskiego zawierająca utwory orkiestrowe i koncerty Works for Orchestra (DUX). Płyta z nagraniem utworu Bogurodzica na organy solo (2003) w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego na organach Bazyliki w Licheniu otrzymała status Podwójnej Platynowej Płyty, zaś płyty 20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy (DUX) oraz Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Chopinowi (DUX) zostały nominowane do nagrody Fryderyk. Pełni ponadto D. Przybylski funkcję przewodniczącego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz ZAiKS. W roku 2008 był dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego w Warszawie, a w roku 2012 był dyrektorem Konkursu Wykonawstwa Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach.

Konkurs zgromadził, choć z nazwy był Wielkopolski, 22. uczennic i uczniów ze szkół muzycznych Warszawy, Gliwic, Krakowa, Piły i Konina. Składał się z części odsłuchowej i teoretycznej. Jury, w którym zasiadał również dr hab. Dariusz Przybylski, profesor UMFC w Warszawie, postanowiło przyznać uczniom ze szkół I stopnia:

– I Nagrodę Marii Czerskiej z PSM I st. nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie (nauczycielka Paulina Pieńkowska)

– II Nagrodę Aleksandrze Słowikowskiej z PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach (nauczycielka Joanna Mitas)

– III Nagrodę Bartoszowi Wróblowi z PSM I i II st. w Koninie (nauczycielka Maria Figaj)

– Wyróżnienie Idze Pietrzyk z PSM I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie (nauczycielka Katarzyna Trzeciak).

Wśród uczniów szkół II stopnia nagrody otrzymali:

– I Nagrodę Zofia Obrzut z Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie (nauczyciel Marek Dolewka)

– II Nagrodę Zuzanna Górecka z ASM II st. im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie (nauczyciel Marek Dolewka)

– III Nagrodę Franciszek Borkowski z ZSM im. F. Chopina w Pile (nauczyciel Mateusz Pieróg)

– Wyróżnienie Katarzyna Szymura-Wrona z PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach (nauczycielka Joanna Mitas).

Wszystkich wymienionych nauczycieli jury uhonorowało dyplomami.

Konkurs miał jeszcze dwie odsłony. Pierwsza to konferencja z bohaterem konkursu, w czasie której sami uczniowie przepytywali Dariusza Przybylskiego o między innymi okoliczności sprzyjające jego działalności kompozytorskiej, w szczególności tworzenia muzyki współczesnej. Przybylski odpowiadał, że na początku „sprzyjała przede wszystkim konińska szkoła, która była szkołą uczącą pracowitości. Tutaj także zachęcono mnie do komponowania. A potem miałem to szczęście, że trafiałem na dobrych ludzi i wspaniałych wykładowców, którzy nauczyli mnie nie tylko zasad komponowania, ale także dotrzymywania terminów”. – Dlaczego nie pisze pan muzyki, jak Mozart, tylko nowoczesną? – Pamiętajmy, że kiedyś Mozart czy Bach też pisali muzykę nowoczesną, a dzisiaj są klasykami. Może i my kiedyś będziemy uchodzili za klasyków, ale myślę, że w nowoczesności im nie dorównamy. – A jaką pan lubi muzykę poza muzyką, którą pan uprawia? – dopytywali. – Z muzyki komercyjnej najbardziej mnie wciągającą jest twórczość Björk, bo każda jej kompozycja jest inna i świetnie skonstruowana. – A co pan robi, kiedy nie komponuje? – Chodzę trochę na siłownię. I znowu zacząłem grać w tenisa, bo przypomniałem sobie, że kiedy chodziłem do szkoły, to uczęszczałem też do szkółki tenisowej.

Dzień konkursowy zakończył się koncertem. Piątą arię z Bachianas Brasileiras Heitora Villa-Lobosa wykonali Michał Koszykowski (gitara) i Gabrysia Lityńska (flet). Na koncert złożyły się także trzy utwory młodych polskich twórców, zaprezentowane w czasie 4-letniego Programu Muzyka Naszych Czasów (I edycja w 2017 r.), realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego kuratorem był m.in. dr hab. Dariusz Przybylski. Kompozycję D. Przybylskiego na flet Figure Veneziane zaprezentował Robert Kaźmierczak. Utwór Aleksandry Kolbusz Passalega wykonał kwartet smyczkowy: Jacek Fabiniak (skrzypce), Renata Pawelec (skrzypce), Zuzanna Figaj (altówka) i Edyta Maksymczuk-Thiel (wiolonczela), zaś Trzy tańce polskie ( Mazur, Kujawiak, Oberek) Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej kwintet dęty w składzie: Mateusz Dragan (trąbka), Grzegorz Mruk (trąbka), Damian Kołodziejczak (puzon), Anna Broda (waltornia) i Jędrzej Zasada (tuba). Wszyscy wykonawcy koncertu to byli absolwenci konińskiej PSM, jej aktualni nauczyciele i uczniowie.

Dodajmy, że Partnerem w organizacji konkursu było Polskie Wydawnictwo Muzyczne, zaś Patronatem objęli go: Polskie Centrum Informacji Muzycznej polmic.pl i Księgarnia internetowa AleNuty. Nagrody dla laureatów ufundowali: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Księgarnia internetowa Ale nuty, polmic.pl, FINA oraz PSM I i II st. w Koninie.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz