Pakuj się do muzeum! Historia na wynos – pod takim hasłem w piątkowe południe, 28 października, spotkaliśmy się na prapremierze projektu Historia na wynos, który Muzeum Okręgowe w Koninie przygotowało dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Realizacja projektu byłą możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura: Interwencje. Edycja 2022. Ideą projektu było stworzenie walizek edukacyjnych wypełnionych wiedzą i inspiracjami czerpanymi z dziedzictwa kulturowego Konina i regionu. W ramach zadania powstały dwie walizki, przygotowane z myślą o przedszkolakach i uczniach klas I-III szkół podstawowych. Każda z walizek to scena do teatrzyku kamishibai, pięć autorskich scenariuszy z ilustracjami oraz pomoce dydaktyczne: instrukcja korzystania z teatrzyku, karty pracy z zadaniami do scenariuszy i – w walizce dla przedszkolaków – maskotki, ręcznie wykonane techniką amigurumi, uosabiające bohaterów opowieści.
Na spotkaniu podsumowującym projekt pojawili się przedstawiciele samorządów i instytucji zaangażowanych w realizację projektu – Miasta Konina, Powiatu Konińskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, Młodzieżowego Domu Kultury i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”, a także twórcy: Iga Janiszewska-Pawlak – autorka tekstów, graficzka Patrycja Rutkowska, Renata Domska – tłumaczka na język ukraiński oraz Olesia Diadechko – twórczyni maskotek. Głównymi bohaterami spotkania były jednak opowieści teatrzyku papierowego oraz ci, dla których zostały one stworzone – dzieci, licznie przybyłe na spotkanie. Ogromne zaangażowanie, zainteresowanie i entuzjastyczne reakcje młodej publiczności pokazały, jak niewiele potrzeba, by pobudzić dziecięcą wyobraźnię, a oszczędna i prosta formuła papierowego teatrzyku doskonale sprawdza się w dobie wszechobecnych nowoczesnych technologii.
Walizki powstałe w ramach projektu będą od 2 listopada podróżowały, nieodpłatnie, po szkołach i przedszkolach miasta i powiatu. Aby zabrać walizkę do placówki, wystarczy zgłosić chęć jej wypożyczenia i uzgodnić termin z Działem Naukowo-Oświatowym muzeum pod numerem 513 616 358. Dodatkowo wszystkie opowieści zostały zdigitalizowane i w formie klipów filmowych z tłumaczeniem na polski język migowy, będą dostępne na stronie internetowej muzeum wraz z pakietem materiałów edukacyjnych.
Monika Marciniak (Muzeum Okręgowe w Koninie)